Obecní úřad Přední Výtoň
Přední Výtoň 30
382 73 Vyšší Brod
IČO: 00246085
DIČ: CZ 00246085
ID datové schránky: sycbupv
Úřední hodiny:
Pondělí: 08.00 - 11.00/12.00 - 17.00
Středa: 08.00 - 11.00/12.00 - 17.00
Odchod do důchodu po celoživotní práci přináší velikou změnu v dosavadním životním rytmu. Člověk si musí zvyknout na jiné priority, zdá se mu z počátku, že má spoustu volného času. To se ale brzy změní a mnohdy, pokud nemá žádné zdravotní obtíže, zprvu neví, jak s ním naložit. Později zjistí, že má času málo, vždy se nějaká práce najde. Co si však málokdo uvědomí, že se postupně vyřazuje ze společenského dění, omezuje společenský styk a uzavírá se jen do stěn svého bytu. V naší obci žije již více než třetina občanů, kteří odešli do zaslouženého odpočinku. Nápadu, jak obohatit život seniorů a vytvořit sdružení, ve kterém by se mohli scházet, popovídat si, pobavit nebo uspořádat zájezd se ujali senioři Jan Stoiber, Karel Stix, Jiří Krahulec a Pavel Kroneisl. A kde se nápad zrodil? Jistě správně tušíte, kde jinde, než při sklenici piva ve sklepě v minipivovaru U Jakuba ve Vyšším Brodě. Autoři nápadu se nejprve chtěli ubezpečit, zda bude vůbec o tuto aktivitu zájem. Pozvání na besedu se ujaly Eliška Kasperová a Marie Krahulcová, které navštívily všechny důchodce a předaly jim pozvánky. Ve čtvrtek 6. října se do penzionu Hejrov dostavilo 36 důchodců. Vystoupil Jan Stoiber a přednesl přítomným návrh na založení Občanského sdružení seniorů. Návrh byl přijat a na místě se přihlásilo 30 seniorů. Následovala volba přípravného výboru ve složení: Jan Stoiber, předseda, členové Karel Stix a Eliška Kasperová. Karel Stix byl pověřen připravit stanovy a po projednání v přípravném výboru byly odeslány Ministerstvu vnitra k registraci. Po registraci přípravný výbor svolal ustavující schůzi, na 28. prosince 2011, při níž byly přijaty stanovy, zvolen pětičlenný výkonný výbor, tříčlenná revizní komise a schválen plán činnosti. Přítomná starostka obce p. R. Houšková slíbila podpořit sdružení finanční částkou na činnost. Na činnost spolku přispěl také podnikatel p. Ladislav Bambas. O dobrou pohodu a atmosféru se nezištně při vybraných akcích stará hudební skupina Výtoňanka pod vedením p. Jiřího Krahulce.
Složení výboru Seniorklubu : p. Jan Stoiber, předseda, p. Karel Stix, jednatel, p. Eliška Kasperová, pokladník, p. Pavel Kroneisl, člen, p. Marie Krahulcová, členka. Na výroční členské schůzi 14. prosince 2018 nahradil p. Jana Stoibera ve funkci předsedy p. Pavel Kroneisl, p. Jan Stoiber zůstal členem výboru.
Revizní komiso tvořila p. Růžena Trojanová, předsedkyně, p. Ludmila Bořilová, členka, p. Jan Bombala, člen. Od 15. prosince 2016 p. Ludmila Bořilová, předsedkyně, p. Růžena Trojanová, členka, p. Jan Kuchař, člen. Od r. 2018 předsedkyně p. Eva Kantorová, p. Anna Bombalová, členka a člen Jan Kuchař.
Původní název Občanské sdružení seniorů byl změněn na Seniorklub Přední Výtoň, z. s., a eviduje k 14. prosinci 2018 44 členů. Jsme dobrovolným otevřeným spolkem, účast na akcích není povinná. Na činnost spolku přispívá každý člen částkou 200 Kč za rok.
Každoroční akce obsahují:
sportovní činnost - turnaje v metané a bowlingu, nejméně 2 krát za rok,
procvičování paměti, další sebevzdělávání a získávání nových poznatků - besedy, Keňa s Mgr. Zbyňkem Váchou, PhDr. Karlem Štixem cestování po Gruzii, Kyrgyzstánu, Thajsku, Srí Lance, Zakarpatské Ukrajině a Malém Tibetu, P. Kroneislem o Normandii, beseda s lékařem MUDr. Karlem Blažkem Co je to zdraví a jak si ho udržet, kurz Praktického poskytování laické pomoci s p. učitelkami Zdr. školy z Č. Budějovic, se spisovatelem p. Hynkem Klimkem, ornitologem p. Ludvíkem Múhlsteinem – Jihočeští ptáci, s kreslířem a vojenským pilotem p. Vlad. Martenkem, řed. ZOO Protivín p. Mir. Procházkou Za krokodýly do Indie , hud. redaktorem Martinem Hlaváčkem, Zdeňkem Voráčem, vedoucím hudebního vysílání, sport. redaktorem p. Kamilem Jášou, s novým Občanským zákoníkem – JUDr. Pavlína Čížková, O přírodě a myslivosti p. Ing. Josefem Špačkem, o Sebeobraně seniorů- p. Lad. Kubouškem, s genmjr. Bohuslavem Dvořákem – Mise ČSA v Afghánistánu, s ředitelem hvězdárny na Kleti p. Ing. Tichým, ředitelkou p. RNDr. Evou Plášilovou, meteoroložkou z ČHMÚ Č. Budějovice. Celkem bylo uspořádáno 27 besed, 15 vědomostních kvízů, 16 turnajů v metané (o jednom utkání natočena a vysílána reportáž v JČRo), 14 turnajů v bowlingu. 13 zájezdů po zajímavých místech našeho kraje, hradech, zámcích, muzeích, výstavách, klášterech a 3 zájezdy do příhraničí Rakouska.
Co by Vás mohlo zajímat